Det moderna biblioteket

Det moderna biblioteket har inte så många böcker längre. Många är utrangerade, magasinerade – ja hela ämnesområden finns inte tillgängliga längre. Åtminstone inte i fysisk form, inte så man kan strosa omkring i de tysta salarna och botanisera längs den ena hyllan efter den andra.

Istället finns mer utrymmen för andra verksamheter. Studiecirklar, Konserter. Föreläsningar. Rum för studier, forskning… Annat än böcker! Det är inte fel! Biblioteken används även för andra kulturella områden än de som har med läsande att göra. Och det inbegriper även andra språkgrupper och kulturer som fått större utrymme.

Så visst är det bra, men ändå så saknar jag mitt gamla bibliotek. Där man kunde strosa fritt och hitta nåt intressant av en slump. Utan att man visste i förväg vad man letade efter. Visst kan man fortfarande göra så, men utbudet är betydligt mindre.  Och jag har inte hittat ens skymten av en bok under ”Populärvetenskap”. Och under ”andligt” (tror det var den beteckningen) fanns en, säger en bok, av Deepak Chopra.

Vill man ha nåt speciellt, känner till författaren och titeln, går man in på nätet. Där kan man söka och reservera – om man hittar det man vill ha. BRA!

För nån tid sedan – det var nog i höstas – sökte jag efter en viss utgåva av James Joyce ”Odysseus”. Den skulle finnas på hyllan. Det gjorde den inte. Jag reserverade och personalen letade. Det tog flera veckor innan den hittades och jag kunde hämta den.

På mitt närbibliotek finns nästan bara böcker för barn och ungdom. Men i och för sig! Där finns en mängd aktiviteter och jag deltar i en del av dem. Och tänker hänga med på en målargrupp också till hösten. KUL!

Så när jag nu här i värmen satt och hängde, började tankar på vissa speciella böcker åter göra sig gällande. Som om inte Storytel och iBooks vore nog. Jag ville läsa en viss bok av Golo Mann som jag läst tidigare för många år sedan och funnit oerhört intressant och välskriven. Jag kom till och med ihåg titeln. ”Från Bismarck till Brandt”. Hade även sökt efter den tidigare. Utan resultat.

Det finns ingen sån bok! 😦 Så häromdagen undersökte jag lite noggrannare vilka böcker av Golo Mann som fanns att välja på, och nådde sen en AHA-upplevelse! Det måste vara den här! Annan titel, men den handlar om precis det jag mindes. Tysklands historia under fem decennier. Jag beslöt reservera, och hoppades på det bästa.

Bland tipsen på bibliotekssidan dök Ingmar Bergmans självbiografi ”Lanterna Magica” upp. Måste också läsa. Reserverade.
Fick syn på Åsa Mobergs ”Snart är det 1968”.  Alltså! Ett måste det också! Reserverade. Blev nummer fem i kön.

I fredags kom Mann och Bergman och jag hann inom närbiblioteket innan de stängde klockan fem. Skönt ha nära dit. Hann till och med äta först när jag kom hem kl fyra. Och nu har jag läst klart ”Lanterna Magica”.

Av någon anledning gick jag lite senare in på nätsidan igen och frestades. Jo jag minns varför. Hade letat förtvivlat efter ett par böcker som jag trodde mig minnas  titlarna på, men inte hittat! Men hoppet hade inte dött.

Den ena fann jag tack vare att jag sökte på iBooks efter Stefan Zweigs böcker och råkade snubbla på Peter Esterhazy. (Tror det var där jag snubblade…) Sen var det bara att scrolla på tills jag hittade- ”Nedför Donau…”

Den handlar om en resa PÅ Donau från dess upprinnelse… – ”Floden har sin källa i Schwarzwald i södra Tyskland[5] där två mindre floder Brigach och Breg möts”  –  till dess den rinner ut i Svarta havet. Under resan gång får läsaren till livs diverse berättelser. Om jag minns rätt, såväl av filosofisk, geografisk, geologisk och historisk art. Och om grevinnan Hahn-Hahns blick.

Vad jag säkert minns är att jag älskade boken och ångrar numera en smula bittert att jag förpassade den ur min bokhylla. Men när just det skedde, var det säkert av en mycket god anledning. Åtminstone måste jag ha tyckt det då.

Tillbaka än en gång på biblioteksidan, sökte jag efter Wien 1913 och Wien 1914 – utan resultat. Hade inte en susning om författarens namn. Visste det var en historisk bok jag sökte, även den älskad och bortflyttad ur min bokhylla. 😦

Den berättar på ett fascinerande och intressant sätt om vad som hände i Wien under de åren, vilket i sin tur ledde fram till första världskrigets utbrott. Om jag inte minns alldeles tokigt, får läsaren möta Freud, Hitler, Gavrilo Princip, Tesla (?) – och det var minsann inte enbart morden på Hertigparet  – Franz Ferdinand av Österrike och hans hustru Sophie von Chotek – den 28 juni 1914 som satte i gång det stora kriget.  (Om Skotten i Sarajevo…)

HUR SOM!
Till slut sökte jag enbart på Wien och scrollade…
och scrollade…
och scrollade…
och PLÖTSLIGT!!!!

JÄKLAR! ÄNTLIGEN!

Där var den! Men titeln var ”I elfte timmen” med undertitel ”Wien 1913-1914”.

Reserverade förstås. Och plockade med Esterhazy’s ”Esti” också. Så nu har jag två biblioteksböcker hemma – läst färdigt den ena – och fyra på ”vänt”!

Snacka om att det kan vara trevligt att ha biblioteket i datorn, och bara trycka på en knapp för att få hem det man vill ha. Och tipsen kommer ju utefter vad man valt tidigare! Eller?

 

 

Både på Storytel och iBooks finns dessa båda Frederic Morton.  Men tyvärr inte ” I elfte timmen”.  Inte ens på engelska. 😦

 

Lanterna Magica?

Mycket bra!
Välskriven  och både rolig och intressant. Men möjligen ska man kanske vara i min ålder och filmtokig – samt en smula nostalgiskt lagd – för att uppskatta den här typen av böcker från den här tiden. Älskade särkilt barn- och ungdomsskildringarna… och allt om filmerna och kvinnorna och livet…

Bergman skriver så man ser bilder inombords, känner dofter, hör musiken och fåglarna och trädens sus och vågornas skvalp och åskovädrens dundrande…

Hade däremot lite svårare för några passager mot slutet. De nio åren i München och det om opera… opera och jag och en massa folk jag aldrig hört talas om – det är nog inte min grej.
Men som helhet! Tummen upp!

Varför inte prova att läsa en bok som inte är utgiven nyligen av någon ung författare! Kan vara både lärorikt och givande! Lanterna Magica finns för övrigt på Bokus!


Och Nej! SÅ gammal är jag inte. 😉 Bara ganska så nybliven pensionista,